Petr Pilný

Nerozumíte počítačům? Já občas také ne...

Notebook LogoStar 286

Do rukou se mi dostal celkem zajímavý notebook – mohu-li to tak napsat – LogoStar s procesorem AMD 286 na 12MHz. Informací o něm je k nalezení opravdu minimum a tak jsem se dopracoval prakticky jen do země původu (Maďarsko – tam se minimálně hodně prodával) a to je tak všechno. Tak si ho pojďme představit.

Fotky jsou pro tentokrát z dílny, notebook už se vydal do světa. Na takovéhle kousky nejsem dobrým sběratelem a nechci je tu jen sušit ve sklepě. V obytných prostorách to překáží a praktické využití je minimální.

Nálezový stav – celkem dobrý, skoro kompletní, bez většího poškození

Pod pokličkou notebooku s velikostí psacího stroje se ukrývá parádní překvapení ve formě integrovaného zdroje na 220V, olověné baterie 12V a kompletního „stolního“ počítače včetně stromečku s několika volnými pozicemi na ISA karty.

Krásný stromeček

Jako procesor posloužil AMD 80286 s taktem 12MHz vyráběný pod copyrightem Intelu, doplňoval ho 1MB RAM na přídavné kartě a řadič od WD obsluhující MFM disk a 3.5″ disketovou mechaniku 1.44MB.

AMD 80286-12 – krásný kousek

Disk byl vcelku obyčejný SWIFT – tedy Seagate ST1100. V mém případě bohužel disk obsahoval – jak jsem nakonec zjistil – celkem dost vadných sektorů. Nicméně MFM disky jsou naštěstí celkem dostupné a především díky možnosti vyměnit řadič lze použít obyčejný IDE disk.

SWIFT – MFM disk

Notebook čekala kompletní rozborka kvůli vyčištění a také vyoperování staré baterie, která už dávno mohla sežrat celou desku. Nicméně tady se tomu tak naštěstí nestalo. Baterku jsem vyndal a provizorně tam dal obyčejnou, co drží čas v klasickém stolním počítači. Včetně patice. Nicméně vhodnější by bylo vrátit tam klasický nový soudeček, co tam byl původně.

Baterie po operaci

No a pak už se jen skládalo, zkoušel se rozdýchat disk, který se nakonec nechal přemluvit i k instalaci DOSu a na test i nějaké té hry. Zvolil jsem GoldenAxe, abych viděl rychlost ve srovnání s palmtopem HP 200LX, který má 80186 a flash paměť a žádné překvapení se nekonalo. Na palmtopu hra běžela rychleji, o načítání ani nemluvím.

GoldenAxe

A dál už nic – notebook šel do světa. Nehrozilo, že by do něj vytekla baterie a jak jsem psal v úvodu – je to zcela mimo můj záběr. Doufám, že ještě někomu udělá radost. Byla to celkem zábava a moje první rozebraná a složená 286 a také první MFM disk. Člověk se pořád učí…

Na závěr přikládám ještě několik fotografií.

Řadič WD pro MFM disk a 3.5″ mechaniku
RAM paměť
Vše na svém místě, zajímavostí byl disk vzhůru nohama, přesně jak se dle výrobce nemá
Přesunout se na začátek