AT počítačů není nikdy dost a než se začnu věnovat opravdu zajímavým novějším kouskům z období Pentia III, pustím se ještě do jednoho AT kousku. Původně tu měla být nějaká další 386, ale ta nakonec bude vyžadovat nějaké to doléčení a na její místo tak nastupuje krásný kousek v podobě Pentia I MMX s frekvencí 166MHz (uvedeno 1996) v celkem pro mě netradičním BOX provedení s originálním chladičem.
Procesor je v dobrém stavu včetně chladiče, pasiv je čistý a hluk nikterak nepřevyšuje ostatní součásti (disk, zdroj). Vzhledem k tomu, že se jedná o „plnokrevné“ Pentium a ne například Cyrix, nabídne vyrovnaný výkon nejen při celočíselných výpočtech, ale také při výpočtech a FPU jednotce. Oceníte to samozřejmě při hrách a lepší je i odezva systému.
Jako základní deska je použita Freetech P5F85 (datum uvedení dle manuálu také 1996), která nabízí celkem širokou podporu procesorů počínaje Pentiem a Pentiem MMX přes Cyrix/IBM až po AMD k5/k6 ve frekvencích od 90MHz po 300MHz. Za základní desce je 512kB L2 paměti a obsahuje chipset 82430TX. Jako paměť umožňuje použít 72pin SIMM moduly (2 sloty) nebo 144pin DIMM moduly (2 sloty). Deska má 2xIDE s podporou UDMA33 a konektor na FDD. Na desce je také k dispozici připojení pro dva přídavné USB porty.
V počítači je instalováno 2x4MB SIMM a 32MB DIMM paměti – tedy celkem 40MB, které jsou pro použití naprosto dostačující. Pro další rozšíření jsou k dispozici 4 sloty PCI a 4 sloty ISA. Obsazen je jediný PCI slot a to grafickou kartou.
Jako grafická karta je použita ATi 3D Rage II+DVD (uvedena také 1996), která je vyrobena 500nm procesem a její jádro běží na taktu 60MHz., podporuje DirectX 5.0, má k dispozici 1 texturovací jednotku, 1 pixel shader a 1 ROP. K dispozici má 4MB SDRAM paměti připojené 64bit sběrnicí s taktem 83MHz. Počítač naopak prozatím neobsahuje zvukovou kartu, pro kterou zástává volná pozice v PCI nebo ISA slotu a její volba je ponechána na budoucím majiteli.
Jako disk obsahuje počítač o něco novější Seagate s kapacitou 10GB (bez vadných sektorů) v klasickém gumovém obalu, který je rozdělený na dva oddíly (2GB + zbytek). Na 2GB oddílu jsou nainstalovány Windows 95 OSR2, druhý oddíl je určený pro budoucí data. Díky velikosti disku nebude problém ani s instalací větších her té doby – například čerstvě vydaného Diabla I nebo Need for Speed II.
Dále počítač obsahuje otestovanou FDD mechaniku na 1.44MB 3.5″ diskety, CD-ROM mechaniku TEAC CD-540E z roku 1999 a 099 AT zdroj o výkonu 200W. Vše je v zachovalé AT bedně pod monitor, která je bez výrazných oděrků. Mechanika na CD i diskety byla zvolena ve stejném odstínu, jaký má po letech bedna a neruší tak vzhled počítače, který doplňuje originální a původní samolepka Pentium MMX. Je samozřejmě možné bednu vybělit a dosáhnout tak stavu při prvním uvedení počítače do provozu.
Na závěr přikládám originální manuál v elektronické podobě. A tím bych tedy ukončil dnešní pojednání o celkem pěkném kousku, který se podařilo prakticky kompletně sestavit do roku 1996.