Petr Pilný

Nerozumíte počítačům? Já občas také ne...

Staré novinky 2016

30.12.2016 – OriTas pro rok 2017 je tady.

Najdete ho v sekci download, novinky v něm nehledejte, pouze aktualizaci licence. Do dalšího roku mnoho úspěchů!

23.10.2016 – OriTas 4.0.12 je v sekci Download

Pozor, je to opravdu start, ale například mapování je lepší než ve verzi 3.x.x.x. Pro test použijte hotové projekty (kompatibilní s projekty z verze 3.x.x.x i 2.x.x.x). Funkční je hlavní graf, Kissinger, Ozawa, z(a) a hlavní graf Mapování.

11.10.2016 – OriTas 4.0.7

Tak takhle bych si představoval mapování, díky novým funkcím, které zjednodušují tvorbu grafů a novinek, má již na úplném startu mapování grafický výstup včetně prokládání pomocí lineární regrese. A to vše bez napsání jediného řádku kódu :-). Pokud to půjde takhle dobře, mohla by zde do konce roku být funkční verze, která bude obsahovat několik metod – alespoň jako ukázka. Už to mapování by si ji zasloužilo.

20.9.2016 – OriTas 4.0.2 aneb zkusíme to od začátku

Vše by mělo být z pohledu zdrojového kódu jednoduší a univerzální. Půjde tak snad lépe přidávat nový „obsah“ i opravovat chybky. Velké množství drobných nedodělků zmizí při přepisování kódu do nového programu.

7.8.2016 – OriTas 3.9.x.x se blíží do finále

Chystá se asi poslední ladění chybek a drobné doplnění funkcí. Uvidíme, kam se pak vydám dál, nicméně něco už mám rozpracovaného – pokud to půjde, budu se věnovat tomu, pokud ne, tak dostane verze 3.9.x.x delší podporu.

5.6.2016 – OriTas 3.9.0.45 beta v sekci download

Novinky: v simulaci jde vložit výsledky z CM, CM ukazuje průměrné hodnoty E a lnA, CM ukazuje hodnoty n a průměrné hodnory n, protokol prošel optimalizací (první část – zhruba polovina), oprava záložky Online databáze. Novinky jsou tedy především v mapování.

1.6.2016 – Testování

Probíhá testování výpočtu n u mapování, tato funkce bude také přidána v následující verzi 3.9.0.45, která se pomalu blíží. Uvidím, zda v ní bude i kompletně přepracovaný protokol nebo jen jeho část.

18.5.2016 – Protokol

Práce na protokolu v OriTasu běží na plný výkon – výsledkem bude přehlednější a kratší protokol. Přeci jen současných 15 stránek je na archivaci dat trochu moc.

6.5.2016 – Překlad

Nový překlad/text v ENG sekci o mapování.

29.4.2016 – Faktury

Faktury se posunuly o jednu revizi dále, přidal jsem si přehled faktur v jednotlivých složkách – konečně nemusím stále něco hledat při otevírání faktur na disku. Teď je trochu obdoní bez OriTasu, nicméně i tak je v přípravě další revize 3.9.0.45, ve které už jsou nějaké novinky/opravy hotové.

20.4.2016 – Novinka v sekci Elektro

Konečně trochu smysluplnější úvod do pokusů s fotovoltaikou. Určitě je to jen malé nahlédnutí a pokud budu mít chuť, vznikne jistě pokračování. Mimochodem tímto zavádím novou sekci – občas si rád něco doma poskládám a v dnešní době se dá skládat z „hotových“ dílů. V článku vždy uvedu i vyzkoušené/používané díly – většinou z DX.com (tedy Čína) včetně odkazů. Kvalita vybraných výrobků není vzhledem k minimální ceně vůbec špatná.

17.4.2016 – Verze 3.9.0.44

Je dostupná v sekci download.

16.4.2016 – Seznam novinek od verze 3.9.0.41 do 3.9.0.44

Přidán model SB(m,n) do mapování, ošetření případné chyby při simulaci SB (hlídání hodnoty parametru m), přidání limitů parametrů m, n do simulace SB v mapování, upraven výstup z mapování do konzole a opraveny chyby v něm, upravena část nastavení pro vyšší přehlednost, výstup mapování na záložce s průběhem analýzy, optimalizace vzhledu výsledků z mapování, oprava drobných chybek v mapování, přidána záložka s prohlížečem vedoucí přímo na tento web do CZ a EN sekce, opraven automatický start mapování, zkontrolováno používání dH při ISO simulaci, možnost automatického nastavení hodnoty enthalpie při simulaci.

SB je zatím v mapování nepoužitelný z důvodu rychlosti. Můžete vyzkoušet, ale připravte si „dny“ času – no spíš hodiny, ale i tak je to nepoužitelné. Na zrychlení pracuji :-).

Program přidám do sekce download v následujících dnech.

15.4.2016 – Probíhá testování verze 3.9.0.44

Posunuli jsme se o 3 verze kupředu a seznam novinek bude tentokráte o něco delší. Pokud bude vše v pořádku, po víkendu bude verze dostupná ke stažení.

15.4.2016 – Rozšíření mapování

Další cestou, kam by mohlo mapování jít, je model SB(m,n) – přes kličku v zamknutém poměru m/n by šlo bez větších problémů vyřešit přidání 4 parametru. Jinou otázkou zůstává rychlost, ta bude zcela určitě nižší.
Tak uvidíme, ale tohle bude asi cesta do další verze, tentokráte opravdu zkušební – simulace SB může být poměrně nestabilní…

7.4.2016 – Verze 3.9.0.41

Ke stažení v sekci download.

3.4.2016 – Testování verze 3.9.0.41

Která umožní používat alternativní model pro mapování – konkrétně RO(n).
Aktualizace 4.4.2016: Dle testů to vypadá, že vše funguje jak má. Na datech, která odpovídají modelu RO(0.66-0.80) byl nalezen odpovídající parametr a aktivační energie/lnA také odpovídalo. Verze bude uvolněna ke stažení v následujících dnech. Návod na zapnutí této volby je na této stránce – hledejte příkaz set CM_model. Podívejte se také případně na příkazy set map_P a set map_step, které také souvisí s podrobným nastavením mapování.

12.3.2016 – Verze 3.9.0.40 v sekci download

Změněno základní nastavení parametrů mapování, přidán výstup mapování do konzole, změněno nastavení genetických algoritmů (automatické přeskočení druhého výpočtu R), přidána sekce Nastavení do protokolu, sekce Nastavení v protokoku je nyní při spuštění vypnutá.
Teď mám trochu času se věnovat projektu, tak to docela přiskakuje, snad se mi podaří vypráznit seznam chybějících/chybných funkcí, abych mohl OriTas zase na chvíli uložit „k ledu“ a proběhlo nějaké to delší testování jedné verze.

9.3.2016 – Verze 3.9.0.39 v sekci download

Změna některých základních nastavení (při startu vypnuta GA a CM a protokol), možnost automatického spuštění CM, přidání CM do protokolu (bohužel sice doděláno už v této verzi, ale nespustí se), automatické nastavení E, A, n pro genetickou analýzu, včetně „zamknutí“ Ea do úzké oblasti.
Jen doplním, že poslední verze jsou vypouštěny prakticky ihned po napsání -> může to vést k výskytu chyb u nových/přidaných funkcí, běžného používání programu by se to dotknout nemělo. Pokud budete mít problémy, stačí se vrátit k předchozím verzím, které nechám dostupné až do otestování aktuálně vydaných. Tento režim vydávání nových verzí bude teď nějakou dobu aktuální. Poslední dlouhodobě testovaná je verze 3.9.0.37.

8.3.2016 – Verze 3.9.0.38 v sekci download

Možnost exportu výsledků z SFA + oprava chyby v průměru SFA (která se mohla běžně při výpočtu vyskytnout, grafy byly v pořádku, chyba byla na první pohled patrná).

8.3.2016 – Seznam chyb a nedodělků

Aktuálně mám poměrně hodně práce z jiného soudku, než je OriTas, nicméně začal jsem sbírat položky na seznam chyb a změn, které pak začnu v klidu zpracovávat. Verze budu aktualizovat při každé menší změně, takže by aktualizací mohlo být poměrně dost. V případě návrhů pište na email ze sekce kontaktů.

17.2.2016 – Archiv

Přidán archiv novinek, úvodní strana už byla skoro „nekonečná“.

28.1.2016 – Anglické texty

První text v angličtině v sekci OriTas, konkrétně z(a) a y(a).

28.1.2016 – Přidána data

Přidána jednoduchá data pro dekonvoluci (sekce download), výsledky jsou v souboru info.txt. Jedná se o simulaci, 2 podporocesy, pro získání parametrů doporučuji vyzkoušek kombinovanou kinetickou analýzu, a to jak celé oblasti stupně přeměny, tak počátku a konce. Velmi pozorně si všímejte změn v grafem kombinované metody.

25.1.2016 – Novinka na webu

Ještě jedna drobná novinka, postupně se u všech stránek objeví informace o autorovi a také datum poslední změny, především u článků k tomu dojde společně s opravou chybek a překlepů.

25.1.2016 – Faktury

Aktualizace softwaru Faktury a také drobné změny na webu, především příprava na obsah v angličtině.

21.1.2016 – Nový článek

V sekci Kinetická analýza je (konečně) článek o Kombinované kinetické analýze. Dobře posloužil text ze seminární práce, který jsem opatřil rozšířením o OriTasu. Tentokrát tedyne zcela nový text, spíše doplnění.

20.1.2016 – Novinky na webu

Vypadá to, že by se tu brzy mohlo objevit více informací v angličtině, respektive překlad základních článků/informací o OriTasu. Pro většinu aktuálních čtenářů nic extra, pro OriTas dobrá zpráva.

5.1.2016 – Faktury

Aktualizace Faktur, příprava na použití jako „kasa“ na veletrhu.

4.1.2016 – Mapování

Připravuji ještě jeden až dva články o mapování, kterými bych rád uzavřel tuhle kapitolu, poté chci dodělat někateré věci v OriTasu (táké z mapování) a pak uvidíme, mám (už zase) nějaký nápad na další možnosti nalezení parametrů, tak když bude čas, bude i jejich realizace. Konkrétně bych rád dopsal následující kapitoly:

  • Kinetická analýza -> Kapitola 10d: Mapování – určení parametrů z jedné rychlosti ohřevu
  • Kinetická analýza -> Kapitola 10e: Mapování – komplikované procesy.

Aktualizace: Trochu jsem přečísloval kapitoly, mapování má kompletně číslo kapitoly 10, jednotlivé články jsou pak 10a, 10b…

4.1.2016 – Design stránek

Vrátil jsem na nějaký čas původní styl stránek, má lepší barvy pro čtení textu. Postupně stránku trochu doupravím.

3.1.2016 – Nový článek

Nový článek (kapitola 10c) v sekci Kinetická analýza. Doplnil jsem třetí kapitolu o mapování – text ještě určitě projde nějakou úpravou, ale pro začátek snad postačí.

2.1.2016 – Nový článek v sekci Seminární práce.

Doplnil jsem poslední chybějící osmou kapitolu o simulaci růstu krystalů ve vzorcích z TMA.

1.1.2016 – Trocha statistiky

Tak s dalším rokem trochu dat z toho předchozího:
-Počet návštěv: 2356, počet zobrazených stránek: 4276, průměrný čas na webu: 1m33s.
-Zajímavý je podíl operačních systémů: Windows 58%, MacOS 29%, Linux 5% (ostatní = mobilní OS).
-Stránka pro stažení programu191 návštěv, OriTas poslal od března 643 hlášení.

Přesunout se na začátek