Staré novinky 2018

26.12.2018 – Během následujících dní bude uvolněn OriTas 3.16.0.133.

Přinese alfu mapování na více jádrech, kterou jsem letos již nestihl dotáhnout do konce. Bude to zároveň asi poslední velký update. Během roku 2019 vyjde asi ještě několik drobných oprav a pokud bude nalezena nějaká chyba, budu se ji snažit opravit. Samozřejmě dojde k aktualizaci licence, tentorkát na dobu 10 let.

OriTas je nadále freeware a zůstane tak navždy. Po více než deseti letech vývoje je však čas pomalu přejít na další projekty. Díky všem za pomoc s tímhle.

30.10.2018 – OriTas 3.16.0.133

OriTas přinese na konci roku mimo aktualizované licence i jednu velkou novinku. Trochu jako test, zda to jde, jsem zkusil využít OriTas pro paralelní výpočty u algoritmů, které klasicky paralelizací zpracovat nejde. Ale jde je spočítat na „části“. Nyní to bude možné v mapování, kdy lze využít výkonu „libovolného“ počtu procesorů pro výpočet kompletní oblasti výsledků. V aktuální fázi mám za sebou testy samotného výpočtu, který už funguje a zdá se být i stabilní (testováno na 2/4/6/8 procesorech). Nyní musím ještě zpracovat získané výsledky a vychytat nějaké drobnosti. Každopádně mapování jako takové je díky tomu extrémně rychlé :-). Škálování výkonu je celkem „rozumné“ a minimálně při běžných výpočtech se vyplatí i přechod na 8 jader. Čím delší výpočet, tím lepší to navíc bude.

24.9.2018 – OriTas 3.15.0.132

OriTas je v sekci ke stažení. Tentokráte jen malý update dostupný pro 32 i 64 bit systémy.

15.9.2018 – Simple DB verze 1.0.7

Naleznete jen v příslušné sekci.

11.8.2018 – Simple DB 1.0.5

Je vydána verze 1.0.5. Aktualizace: Vydána i verze 1.0.6.

10.8.2018 – Simple DB 1.0.4 a Faktury 0.10.0 vydány

Najdete je v příslušných sekcích na webu.

9.8.2018 – Simple DB verze 1.0.3

Je v příslušné sekci ke stažení včetně 64bit verze.

8.8.2018 – OriTas 3.15.0.131 32+64bit je v sekci ke stažení.

Trvalo docela dlouho, než se verze, která byla až na jednu opravu hotová na konci června dostala ven a OriTas tak letos poprvé nabral celkem slušné zpoždění. Z novinek:

 • úpravy UI v Roadmap
 • About program -> About program/History
 • Extras: Simucryct UI errors fixed
 • Ozawa-Chen II Refresh fixed
 • Hlavní okno – poměr stran upraven na 1.667 pro všechny rozlišení
 • Chatconnect přidán
 • Celá aplikace dostala o něco úspornější UI, celkem hodně změn, získáno přes 20 pixelů na výšku
 • DataView přidáno do Extras
 • Extras odemčeny
 • a další várka drobných změn…

Celkově se o změnách podrobněji rozepíšu někdy příště. Nejdůležitější je DataView, která bude umožňovat vytahat si libovolná data ve formátu kopírovatelném rovnou do Excelu/Originu atp.

Zpoždění nastalo kvůli vývoji jiné aplikace, kterou je Simple DB. Jeji vývoj je ale prakticky dokončen (až na pár drobností) a tak se zase pomalu pustím do OriTasu. Simple DB najdete ve verzi 1.0.2 v příslušné sekci stránek.

15.7.2018 – Simple DB

Posledních pár dnů jsem věnoval menšímu novému projektu, který je jednoduchou „databází“ s relativně libovolným obsahem. Umožňuje uložení až 14 textových popisků a 8 obrázků k jedné položce, vyhledávání v kompletní databázi a také třeba tvorbu hodně jednoduchého webu. Více info na jeho stránce v projektech. Zajímavostí je čas od nápadu po požívání, který byl 1 týden :-).

24.6.2018 – Blíží se konec Q2/2018

OriTas se zatím více než drží plánu a verze vycházejí jen s minimálním zpožděním než je uvedeno v Roadmap. Ale především – všechny letošní verze jsou tučnější než jsem čekal a změn je nakonec výrazně více než bylo plánováno. Aktuální chystané sestavení 3.15.0.131 bude obsahovat zase slušnou porci novinek a oprav. Ladím teď nástřel nových funkcí v sekci Extras.

Tam budu postupně přesouvat větší i menší samostatné projekty, které jsem za poslední roky zpracoval a funkce ne zcela související s kinetickou analýzou. Díky umístění mimo hlavní část programu nebudou překážet při analýze. Výkoudou umístění přímo v OriTasu je jejich znovuoživení, protože udržovat a vydávat aktualizace/nové licence pro více aplikací je celkem náročné. Navíc se jim může dostat i nějakého přídavku funkcí.

Aktuálně do sekce Extras spadá simulace růstu krystalů, digitalizace profilu kapky a také jedna úplná novinka – nástroj pro prohlížení dat OriTasu. Pokud vám nestačí pouze sekce Export, tady asi najdete (v dalších verzích) podstatně více. Postupně budu přidávat další možnosti generování dat, a to jak běžně dostupných pomocí sekce Export, tak i těch nedostupných. Zabere to ale asi hodně času. Data jsou vygenerována ve formě „tabulky“ a také grafu. Myslím, že půjdou i velmi snadno kopírovat do Excelu a dalších editorů. Pohrávám si s možností jejich editace.

Čeho se ale prozatím nedostává jsou nové články tady na webu. A narozdíl od slíbeného vydání verze 3.15.0.131 a 4 dalších v druhém pololetí tady nic slibovat nebudu.

19.6.2018 – OriTas 3.14.0.130 (32+64bit) v sekci Download

Novinek je a není mnoho – proti beta2 nabízí navíc dva nástroje. SimuCryct pro simulaci růstu krystalů a DigiDrop pro digitalizaci kapek. Ani jeden z nich ale nebude, minimálně prozatím, veřejně přístupný. Nicméně v případě zájmu nemám problém s jejich zpřístupnění na vyžádání (alespoň v případě SimuCrystu). Sekce Extras se bude i nadále nafukovat, protže z důvodu snazší údržby dojde k přesunu dalších pomocných aplikací přímo pod OriTas. V případě běžného použití ale nezaznamenáte (vyjma jedné záložky navíc)rozdíl.

14.5.2018 – OriTas 3.12.0.130 beta1 (32+64bit) v sekci Download

Z novinek:

 • drobné opravy, supporter tab
 • přidána aktivační energie Ozawa Chen II.

14.5.2018 – Čistka na webu

Pravidelně zhruba 1-2x do roka tu provádím čistku :-). Byla provedena, hodně neaktuální texty odstraněny stejně jako spousta věcí, která nebyla dokončena a ani nebyla vidět. Na náhradě podrobného návodu OriTasu 2016 se pracuje, ten co tu byl, tak už stejně nebyl příliš aktuální. Ještě dojde k přesunu některých velkých souborů mimo tyto stránky (především NET Framework zabírá přes polovinu kapacity).

13.5.2018 – OriTas 3.12.0.129 v sekci Download

Pouze 32bit verze, archiv obsahuje 64bit verzi verze 128. Aktualizace 14.5.2018: Prozatím nebyla aktualizována zobrazená poslední verze přímo v OriTasu. Problém je tady na webu :-).

19.4.2018 – OriTas 3.12.0.129 beta1 v sekci Download

Z novinek především další druh aktivační energie. Dostupná je 32bit verze, 64bit verze bude následovat s betou2. Došlo k malému posunu ve vydávání verzí, protože původně drobný update 129 se změnil v další velký update. Mám z toho letos trochu tradici – asi budou šechny updaty velké :-).

19.3.2018 – OriTas 3.12.0.128 (32+64bit) v sekci Download

 • drobné změny v nastavení
 • umožněna předvolba jednotného nastavení pro všechny metody
 • CM: novy region pro nastaveni stupně přeměny
 • info box v hlavním grafu (informace o křivkách, rychlosti ohřevu, funkce budou ještě doplněny).

4.2.2018 – OriTas 3.12.0.128 beta2 (32bit) je v sekci Download

V archivu je ponechána také verze beta1 pro 64bit OS. K novinkám, kterých není – jak jsem sliboval – moc:

 • Settings manager je nyní v docku s OriTasem (stejně jako Console), chová se jako součást okna (lze změnit n nastavení)
 • Settings manager nyní odpovídá vzhledem celému OriTasu
 • Informace o verzi programu v názvu okna, včetně 32/64 bit
 • Odstaněna testovací možnost podpory přes CoinHive (nedostatečný výkon)
 • Přidána Legenda grafu zobrazující informace o projektu (rychlosti ohřevu/teplotu)
 • Console, Settings manager i Legenda se nyní zobrazí automaticky v popředí, pokud aktivujete okno OriTasu
 • Console, Settings manager i Legenda nyní nejsou zobrazeny v Taskbaru
 • Připraveny nové položky v sekci aktivační energie (Results)
 • Přidán nový výpočet aktivační energie (Thakur), včětně grafu, Exportu, menu grafu, možnosti nastavení názvu grafu atd.

Do dalších revizí bude možná ještě přidán další výpočet aktivační energie. Plán, které výpočtu budu přidávat, je jasný z názvu nových tabů v sekci Results. A to je pro dnešek vše.

3.1.2018 – Staré verze OriTasu v sekci download

Pro zajímavost jsem do sekce Download přidal ještě dvě původní verze OriTasu. OriTas 1.4.750 je původní verze z roku (zhruba) 2010, do které jsem vrátil vše, co jsem tam jen z části napsal (poslední položka v menu – dost věcí nefunguje zcela, ale například kombinovaná metoda ano). Je už ale trochu problém program rozchodit. V archivu je navíc i pár nástrojů pro úpravy dat a také program pro převod grafů na data (již tehdy fungoval i automaticky). Dále je přidán i modernější OriTas 2010, respektive jeho poslední revize z průběhu roku 2013 včetně testovací aplikace genetických algoritmů. Je celkem zajímavé podívat se po těch letech na postupné změny – OriTas 1.x měl celkem složité ovládání (především import dat), ale byl funkčně celkem bohatý (a dodnes funkce fungují). OriTas 2.x byl celkem jednoduchý a ačkoli to byl proti 1.x skok obrovský, tak zpětně bylo rozdělení programu do více aplikací asi nejslabším dílem celé série. Aktuální OriTas 3.x je asi kompromisem.

Mimochodem je celkem zajímavé, kolik bylo revizí prvního programu! 750 buildů je slušné číslo a je vidět, že tenkrát probíhal vývoj celkem rychle. Verze 2010 (2.x) měla naopak celkem málo revizí (jednotky až desítky dle jednotlivých aplikací). Verze 2016 by byla na revize také bohatá, ale skrývá to vydáváním beta verzí, kdy některé revize obsahují i 8+ betaverzí. Tedy ani aktuální build 128 neznamená zrovna „málo“. Toliko k historii, pokud bude čas, udělám i nějakou malou fotogalerii.

2.1.2018 – Plán na rok 2018

Letos budu méně odvážný než loni – nakonec se totiž hodně věcí z loňského plánu změnilo. OriTas 4.x nakonec zůstal jen ukázkou a původní verze 3.x naopak dostala nečekaně velkou várku nových funkcí (4.x by tolik novinek za celý rok určitě neměla). Tedy pro letošek platí následující plán:

 • Q1/2018 – drobné aktualizace OriTasu (vyjdou nejspíš 2 verze: velká 128 a malá 129), 1 článek na webu do sekce kinetická analýza
 • Q2/2018 – aktualizace OriTasu (opět dvě verze, malá 130 a velká 131)
 • Q3/2018 – aktualizace OriTasu (opět dvě verze, malá 132 a 133), první revize práce shrnující vše o OriTasu s testy, ukázkami atp
 • Q4/2018 – aktualizace OriTasu (malá 134 a asi celkově poslední velká 135), dokončení práce o OriTasu.

K tomu bych rád doplnil pár článků do ostatních sekcí, ale to budou spíš maličkosti. Tedy letos jen zlehka a raději přestřelit plán. Dvojnásob to platí pro leden/únor, kdy nejspíš vyjde z důvodu pracovního vytížení maximálně beta2 verze 128.

Přesunout se na začátek