Opravdu velká mašina (Win98+Pyris DSC)

Po delší době a záplavě počítačů, které se mi tu hromadí ke zveřejnění, protože nejsou zase tak zajímavé, se mi tu sešla celkem zajímavá práce. Na úplném začátku to nevypadalo – požadavek na stavbu počítače s Windows 98/2000 (dle mého uvážení) není nic extra, i když je pravda, že se s ním nesetkávám úplně – no, úplně každý rok. Ale situace se rychle změnila, když jsem se dozvěděl, že z důvodu instalace další aplikace dostanu na stůl kompletní mašinu od firmy Perkin Elmer. Přístroj sám o sobě asi nebude pro naprostou většinu lidí zrovna zajímavý, ale pokud se rozhlédnete po mém webu i do sekcí mimo počítače, zjistíte, že právě taková mašina se používá (nejen) pro studium krystalizace amorfních materiálů. No a tak jsem si při stavbě jak se patří zavzpomínal na časy zase ne tak úplně dávné – a navíc na věci, ze kterých jsem vlastně už nikdy nedokázal utéci. Druhou věcí je ta, že můj první počítač byl Celeron 633MHz s Windows 98 – a i to bude velmi blízko, vzpomínky budou tedy dvojnásobné. Tedy dneska to bude o „kompu“ pro Windows 98 SE a něco málo navíc k tomu.

Windows 98 SE

Rád bych napsal, že jsem si s nadšením vybral Windows 98, nicméně pravda je úplně někde jinde. Po první instalaci jsem si celý systém naprosto zlikvidoval při instalaci ovladačů na grafiku, zvukovku a USB. Děkoval jsem při tom bohu, že Windows 10 i přes všechny nedokonalosti fungují při instalaci včetně ovladačů skoro ukázkově. Na druhý pokus jsem zkusil verzi 2000, která sice slibovala podporu USB, nicméně zase skončila v installation loop a instalace se nepodařilo dokončit. A tak jsem se vrátil zpět k Windows 98. Já vím, že pro spoustu lidí je to rutina, ale já nemám zkušenosti s instalací starých systémů na nepodporovaném železe a tak člověk neví, kde vůbec hledat chyby. Nicméně na druhý pokus jsem už systém zvládl ukočírovat i s ovladači a když se mi objevila „fleška“ v Tento počítač, skoro mi ukápla slza. Byl to ale asi pot – v dílně bylo horko asi od vypalovací mechaniky, protože jsem musel snad stokráte pálit CD s jinou verzí ovladačů. Když už jsme u CD, tak je neskutečné, kolikrát strkáte do mechaniky originální CD Windows. Stále dokola, zase a znova, kdy systém požaduje nějaký soubor z disku. A to jsem dal úplnou instalaci a zaškrtal vše, co šlo. Jiná doba, naštěstí…

Edit: Tak nakonec se mi sice podařilo upravit Windows 98 SE o neoficiální SP3 a aplikace přístroje tam fungovala, nicméně oficiálně tam nakonec mají být Windows 2000 SP2. Našel jsem jiné ISO a instalace proběhla už bez problémů.

Edit: No tak bez problémů byla instalace, ale software pro přístroj je neskutečně hloupý. Verze 5 podporuje Window 2000 SP2, verze 4 vyžaduje pouze Windows 2000 SP1. Při instalaci pozná, že to jsou jen čisté Windows 2000 a nabídne instalaci SP1, nicméně nepozná, že to jsou už SP2, nabídne instalaci, která se ale nedokončí, protože už tam SP1 vlastně je. Takže nakonec došlo na další přeinstalování na Windows 2000 SP1.

Pořádný kus železa

Ne, ještě nejsme u přístroje samotného, ačkoli když jsem ho táhl do dílny ve sklepních prostorách, přemýšlel jsem, že jednou, až mne píchne v zádech ve (snad) vyšším věku, vzpomenu si právě na tu velkou železnou neforemnou bednu. Na začátek se ale podíváme na počítač jako takový. A protože se budeme držet Windows 2000, tak není potřeba zrovna nějaká raketa a dalo by se říci, stačilo skoro všechno, co v dílně mám.

Nakonec ale došlo na jednoduchou desku od Asus, model CUSI-M. Sice nemá ani AGP slot, ale má integrovanou grafiku od SIS, 2 sloty na RAM, nutné LPT a COM a nabízí bydliště pro procesor v socket 370, konkrétně Celeron 600MHz. Paměť byla osazena 2x128MB a vše doplňoval IDE disk o kapacitě 40GB. Deska má také 2xUSB, která se budou hodit pro přenos dat.

Původně vše chladily celkem hlučné chladiče, ale nakonec jsem překopal od základu a o odvod tepla se stará ventilátor ve zdroji a doplňkový 8cm Silentium PC za procesorem. Na procesoru naopak ventilátor chybí, uchladit se dá bez problémů pasivně a měl jsem to tak právě ve svém prvním počítači (od Autocontu) s tím, že tam dokonce byl jen ventilátor ve zdroji.

Nic víc není třeba, máme tu tedy mechaniku (také IDE) a dobovou bednu. Vše tradičně čisté a s upravenými kabely (asi je to moje nemoc). Počítač poběží v laboratoři a v celkem čistém prostředí, navíc zatížení bude prakticky nulové. Pokud vydrží disk, zbytek počítače zvládne určitě dalších pár let provozu bez problémů. Poruchu disku jsem pojistil doplněním druhého stejného disku, který obsahuje kompletní instalaci systému i přístroje.

Perkin Elmer DSC 7

text

Ten pravý klíč

text

Doladění sestavy

text

Závěrem

text

Přesunout se na začátek