Petr Pilný

Nerozumíte počítačům? Já občas také ne...

PC AT AMD 386DX/DXL 33MHz

Tak jsem se zase vrátil do svého „sklepa“ a vrhnul se na svojí první „třiosmšestku“, co jsem kdy měl v ruce. Došlo na to až nyní a vzhledem k tomu, jak pěkná to byla práce, tak doufám, že to není moje poslední 386. Na stůl se mi dostal celkem pěkný kus, na první pohled potěšila nepomlácená bedna a také zjevně kompletní počítač včetně pevného disku.

Takhle to vypadá po očistě a vyvázání kabelů

Podrobné prohlédnutí potvrdilo předpoklad, že je počítač celý, má dokonce jednu měřící kartu navíc (tu jsem odstranil, neměla by využití) a naštěstí nemá vyteklou baterii. Takže test může začít a s ním i dnešní článek.

Baterie zatím v pořádku

O co vlastně jde

Konfigurace počítače pro mě neznámého výrobce (chybí všechny štítky) je celkem bohatá a na svou dobu to nebylo úplně špatné. Jako základ posloužila krásná deska CHIPS, model si netroufám tipovat, deska je prakticky bez popisků.

Základní deska

Procesor je naproti tomu jasný. Krásná Am386 DX/DXL-33 v keramickém pouzdře, taktem 33MHz a ve sbírkovém stavu. Hned bych ji zařadil, ale přijde mi škoda trhat ji ven. Koprocesor osazený není, ale patice je připravena, takže další majitel si může udělat radost.

Am386 33MHz

Procesoru sekundují 4MB operační paměti v 30pin modulech. Abych se přiznal, tak zrovna 30pin jsem v ruce také ještě nikdy neměl.

Grafická karta

Grafická karta je označena WDC WD90C31A, pochází z roku 1992 a bývala osazena 512kB a nebo 1MB paměti. Dle webu to byla celkem rychlá karta a je naprosto bez poškození. Myslím, že jediným, kdo ji za celý život vytahoval z počítače, jsem byl já. To asi platí pro všechny součástky. Výstup na monitor je naštěstí obyčejný VGA/D-SUB, takže naštěstí není problém dostat signál na obrazovku.

Řadič disků, disketové mechaniky a tak dále

Řadič disků, disketových mechanik a také COM a dalším portů je od firmy UMC (UMC UM82C865F). K řadiči je připojená velká disketová mechanika (5.25″) 1.2MB EPSON SD-600, dále malá 3.5″ EPSON SMD-300 na 1.44MB diskety. Jako pevný disk je použitý CONNER CP30104H na rozhraní IDE a s kapacitou 121.7MB (formátovaný). Nastavený byl tedy na 762 cylindrů, 8 hlav a 39 sektorů, což dává 116MB.

Krásný Conner

Počítač byl v opravdu dobrém stavu, nakonec to vypadá maximálně na pár vadných sektorů na disku a také byla vadná 3.5″ disketová mechanika. Velkou jsem nezkoušel, systém si na ní sáhne, ale prozatím nemám potřebnou disketu. Jinak je to vše, doplňuje to jen 200W AT zdroj. Všechny věci jsem očistil od prachu a také vyvázal kabely, aby to trochu vypadalo. Vadnou mechaniku jsem samozřejmě nahradil funkční.

5.25″ disketová mechanika

BIOS je od AMI, má celkem dost možností nastavení a ještě více je možností nastavení barevných kombinací, ve kterých je zobrazen. Na počítači je funkční instalace DOSu 6.20, ze kterého lze nastartovat Windows 3.1. Dále jsem narazil na AVG, Norton, T602 a další software. Na disku jsou nějaká nepotřebná data, i tak je k dispozici skoro 55MB volného místa. Scandisk našel na disku 4 vadné sektory při jednom z průchodů, nicméně zatím vše funguje jak má.

BIOS jak má být, krásně barevný
Windows 3.1

Na závěr pár fotografií celé bedny, aby byl vidět celkem pěkný stav.

Přední strana
Horní strana prakticky bez škrábanců

Celá fotogalerie

Přesunout se na začátek