Petr Pilný

Nerozumíte počítačům? Já občas také ne...

PC AT AMD 386SX 40MHz

Protože jsem při důkladném úklidu zjistil, že mám díly na další celou „třiosmšestku“, nezbylo, než ji dát do kupy. Původně jsem chtěl bednu osadit opravdu co to půjde, ale nakonec jsem nějak neměl čas se trápit s kompletním testem, takže jsem to zjednodušil a tu radost z částečného dostavění nechám někomu dalšímu :-). Původně byla v bedně navíc SB16, funkční, ale nakonec jsem si ji ponechal do jiných projektů. Zbytek bedny zůstal, otestovaná je a doufám, že někomu ještě udělá radost.

Jeden holobyt, ale i to se dá využít

Začneme od základů

Jako základní deska je použita SER 386-SS v revizi 2.1A, která má připájený plastový procesor AMD 386 SX na taktu 40MHz. Jako chipset je požitý SARC. Sestava je doplněna 1MB RAM (4x 256kB) a na desce je mimo šesti ISA slotů již jen konektor pro připojení klávesnice. Jako bios je použit AMI z roku 1992.

Tentokrát bez keramiky

Oblíbená bolístka všech letitých AT je vyteklá baterie, tady ji naštěstí někdo kdysi odstranil, deska je v místě baterie čistá a zdá se být v dobrém stavu. Já jsem baterii nedoplňoval – restart PC přežije nastavení BIOSu bez problémů a víceméně se jedná o změnu několika málo položek. Možná je to nepohodlné, ale je tu zase jistota, že kde není baterie, tam nic nevyteče. Fotografie je k nalezení ve fotogalerii.

U baterie to vypadá, že je vše ještě docela v pořádku

Něco málo nutného

V bedně jsou osazeny dvě mechaniky. 5.25″ je Mitsumi D509V3, při testu běhala bez problémů a bez problémů vzala disketu, bohužel – testovací 5.25″ disketa už dotestovala. Takže tady neposloužím s ověřením funkčnosti. Nicméně mechanika je vyčištěna a zdá se být v pořádku. Naopak 3.5″ mechanika (NEC FD1231H) je funkční, byla použita pro boot a čte diskety bez problémů. Obě mechaniky mají barvu plně odpovídající bedně (zažloutnutí).

5.25″ disketa (mechanika)

Řadič disků/disket je PT-606G. Umí dva disky IDE/AT a dvě mechaniky na diskety (360K, 720K, 1.2MB a 1.44MB). Řadič má mimo uvedené následující konektory: 9pin seriální (v záslepce), 25pin paralelní (v záslepce), 10pin seriální (interní) a 2pin sloužící k připojení LED diody pro zobrazení aktivity disku.

Řadič

Jako grafická karta slouží ACUMOS AVGA1 (později Cirrus Logic CL-GD5401) s výstupem VGA 15pin D-sub osazenou 256kB RAM. V případě pozdějších verzí mělo jádro takt 41MHz, paměť 45MHz. Grafická karta by měla pocházet z roku 1991 a odpovídá celkově „levnější“ sestavě z doby uvedení desky.

Grafická karta

Jako pevný disk jsem nakonec použil 270MB Quantum Maverick ProDrive, který jsem kdysi získal jako nepoužitý rezervní disk a až na pár testů zůstal nepoužitý dodnes. A protože nerad nechávám umřít věci v šuplíku, tak si našel místo do téhle sestavy. Disk prošel testem povrchu s výsledkem nula vadných sektorů.

Parádní nový kousek

A teď trocha bonusů

Osazen je i modem, ke kterému je dostupná i originální krabice. Karta byla vybalena z originální fólie a byla úplně nová. Konkrétně se jedná o SupraFAXModem 144i s rychlostí 14400 bps (mimochodem měla tehdy 5 let záruku). Ke kartě je i papírový manuál.

Kdo rozdělával úplně nový modem z roku – no, hodně dávno to bylo.

Další osazenou kartou je VIP SPG-II SPA-III (UMC UM82C11 + 2x UM82450), v záslepce má 15pin samici a 25pin samec konektor. Na kartě jsou pak dva 10pin konektory.

Další placka navíc

Vybavení a testy

BIOS je v tradičních zářivých barvách, potěší autodetekce disků, takže i bez baterie lze bez problémů fungovat – stačí nadetekovat pevné disky, změnit datum a čas a pak už se počítač bez problémů spustí.

Víceméně není důvod baterii pro občasné zahrání si doplňovat. Celá operace zabere do jedné minuty a nastavení zůstane uložené až do vypnutí počítače (vypadá to, že i několik minut po něm).

Operační systém je klasicky DOS, v něm jsem spustil i test povrchu disku a zkusil jsem nainstalovat nějaké aplikace (Matik).

BIOS
Kontrola disku pod instalací DOSu
Instalace hry Matik

V čem je to poskládané

Kompletně vyčištěná bedna

Podle úvodního obrázku to vypadá, že v bedně skoro nic nebude, jak se ale ukáže na dalších fotkách, je bedla zaplněna skoro do posledního místa.

Samozřejmě nebělená, jsem názoru, že si to má každý pokazit sám…
Nakonec je z toho bedna plná až po okraj

I uvnitř je pořádek, vše je přišroubované, kabely vyvázané a bedna i komponenty jsou bez nánosů prachu.

Celkově je bedna v dobrém stavu, menší oděrky jsou v zadní části

Zde je fotka vrchní části bedny – ostudu na stole pod dobovým CRT monitorem rozhodně neudělá.

Bedna má na sobě originální štítek Equs, výrobní číslo je na spodní straně (14663) a typ výrobku je EQUS 10323.10. Celkově je bedna v dobrém stavu a má oděrky především v zadní části. Díky tomu a celkovému vyčištění vypadá až na zažloutnutí celý stroj parádně.

Celá fotogalerie

Na závěr přikládám celou fotogalerii, kde jsou vyfocené všechny karty z obou stran a jsou tam i další fotky, co se do textu nevešly.

Přesunout se na začátek