Petr Pilný

Nerozumíte počítačům? Já občas také ne...

S jídlem roste chuť (Sonoff)

Článek navazuje na první díl.

Po pár měsících si užívání věcí, o kterých se nám ještě před pár lety nezdálo, jsem dostal chuť si zkusit ještě pár maličkostí k všemožným čidlům a zásuvkám navíc. První z nich bylo vidět, co se na chatě děje, a zda je všechno v pořádku. A protože jsem minule vybral Sonoff, zůstal jsem mu věrný – především z důvodu, že chci mít vše dostupné na jednom místě (aplikaci).

Druhou věcí, kterou jsem chtěl vyřešit, bylo pro mne velmi neoblíbené „matlání se“ v telefonu. Po většinu dne mám spuštěný počítač a tak jsem se začal zajímat o sice placený (10 USD/rok), nicméně celkem zajímavý eWeLink Web. Přiznám hned v úvodu, že jsem z něj byl lehce rozpačitý, nesplnil zcela má očekávání, ale nakonec jsem díky němu objevil (pro mě) asi nejzajímavější placenou „část“ celého ekosystému.

Tím je eWeLink CAST, který vám umožní využít obrazovku počítače nebo lépe starého tabletu (v mém případě by to lépe mělo asi zůstat u toho počítače) pro vytvoření jednoduchého ovládacího panelu celé domácnosti. Po určité době používání bylo také vidět, že se na téhle části docela pracuje a přidávají/vylepšují se funkce.

Říká se, že s jídlem roste chuť, asi na tom něco bude. Na pořízené novinky se podrobněji podívám v další části textu.

eWeLink Outdoor-Eye kamera

Vybrat venkovní kameru od Sonoff nebyl moc velký problém, mají jednu a ještě ji podezřívám, že je to přeznačený univerzál. Za přijatelnou cenu nabízí slušnou výbavu a tak jsem ji zkusil. Jen krátce: Wi-Fi, LAN, IP66, RTSP, detekce pohybu, záznam na SD kartu, oboustranná komunikace, slušný noční osvit, dobře nastavitelný držák a něco jako Full HD rozlišení při 25 snímcích. K tomu rozlišení jedna poznámka – ono to neznělo jako pochvala, ale často se vyskytuje horší obraz a snímková frekvence u levných kamer atakuje sotva desítku – a to už je málo.

Po doručení jsem byl zpočátku lehce rozčarován z velikosti kamery – je velká, rozhodně není nenápadná. Na stranu druhou má zabezpečení fungovat i jako prevence a to díky velikosti funguje dobře. Provedení je ale celkově dobré, kamera vypadá odolně a LED na přísvit jsou obrovské. Párování je (opět dle mého názoru) nejslabší částí – několik pokusů za zvuků neskutečně nepříjemného kvílení vedlo naštěstí k cíli. Naopak instalace je díky dobrému držáku jednoduchá a kamera lze natočit do naprosto nesmyslných úhlů.

Obrázek ze dne je z webového rozhraní, noční je pak uložená fotka z automatického záznamu.

Obraz byl při testu přijatelný, snímková frekvence je akorát na hraně, oboustranná komunikace je sice lehce zpožděná, ale použitelná (to je ale závislé především na zpoždění „na trase“). Velkým překvapením byl obraz v noci – kvalita je slušná, dosah přísvitu je opravdu velký, větší než udávaných deset metrů. Trošku mne zklamala detekce pohybu – i přes nastavení nejnižší možné vám bude kartu (a upozornění v aplikaci) plnit každá větší sněhová vločka, déšť a tak dále. Naštěstí díky kompresi H.264 vystačí i tak 32GB karta na hodně týdnů – jen si myslím, že reálné rozlišení záznamu na ní je tak 1280×720.

(V případně upozornění v aplikaci to ale není problém jen u Sonoff, bojuje s tím nemálo uživatelů.)

eWeLink Web – placený přístup z počítače

Jak jsem psal o něco dříve – nejsem zrovna příznivcem používání telefonů na vše, nemluvě o tom, že Android telefon mám vlastně jen kvůli Zásilkovně a je tedy na něm i eWeLink aplikace a něco málo ke koloběžce. Každopádně je to archivní model s rychlostí šneka.

Nabízela se možnost zdarma vyzkoušet jinak placený přístup na eWeLink Web a tak jsem ji využil. Po prvním průzkumu jsem byl jak jsem v úvodu článku zmínil v rozpacích, není to dotažené k dokonalosti, velké množství zařízení vede k nepřehlednosti – prostě hodně much k dodělání. Ale například chytré scény se tam nastavují a ovládají velmi pohodlně a tak jsem obětoval 10 USD a předplatil si přístup z počítače na rok.

Nakonec jsem si i díky drobným dodělávkám a vylepšením, které neustále přicházejí, zvykl a dokud bude vše fungovat a dokud budu mít Sonoff, tak těch pár korun za rok rád obětuji a mohu to doporučit i vám. A to především díky dostupnosti jedné funkce – CAST.

eWeLink CAST

CAST vám umožní vytvořit si ovládací panel dostupný z prohlížeče, na který si „naházíte“ jen vybrané položky a pak už to jen „používáte“. V poslední revizi bylo umožněno prvky i neomezeně rovnat a tak se dá panel udělat nejen přehlednější, ale především se ušetřilo i hodně místa na obrazovce díky zaskládání dříve volných míst.

Jak vidíte na přiložených obrázcích, můžete mít na jedné obrazovce výstupy z kamery, teplotních čidel, senzorů pohybu, praktickou předpověď počasí, ovládat zásuvky/spínače a v případě potřeby si nechat od vybraných čidel zobrazit i grafy (denní/hodinové).

CAST – nejvyužívanější část eWeLink Web

Jen jedna drobnost – když už eWeLink uvádí, že je tam podpora velkých obrazovek, měl by si uvědomit, že lidé mají velké obrazovky i do šířky. Tablet si na výšku dám, ale zasloužilo by si to možnost mít i třetí sloupec.

Závěrem (prozatím)

Prozatím závěrem – funguje to, je to jednoduché a dá se to vyladit. První zima provozu se vyznačovala spíše počátečními výpadky internetu a routeru, které se ale podařilo vyřešit. Díky přidání několika chytrých scén se podařilo vyřešit dostupnost internetového připojení po výpadcích elektřiny. Být to na nějaké normální formě internetu/routeru, asi by to bylo úplně bez starostí – doma to jede bez jediného problému po celou dobu.

Produkty nejen od Sonoff najdete na www.chytrobot.cz.
Přesunout se na začátek