Ač mám obecně rád hodně věcí „po staru“ a nejsem zrovna nadšený uživatel všeho nového ovládaného nejlépe z telefonu (samozřejmě chytrého, který pro běžné potřeby ani nevyužívám – telefon telefonuje, píše SMS a pravda stahuje emaily), dostala se mi možnost vyzkoušet zařízení pro „chytrou domácnost“.
V nedávné době jsem si zrekonstruoval chatu a protože tam chceme celkem pravidelně jezdit i v zimě a navíc máme (už delší dobu) i přírůstek v rodině, začalo být celkem nepohodlné trávit hodinu ve vymrzlé místnosti a snažit se při topení vším, co je k dispozici, nedostat rýmu. Zadání bylo tedy krátké – něco s tím udělat tak, aby to bylo jednoduché, nestálo to haldu peněz a abych ovládání/údržbu zvládnul nejen já, ale také třeba rodiče. Zároveň jsem měl představu, že nikde nebudou natažené kabely a celé řešení bude snadno rozšiřitelné, pokud se nám to zalíbí.
Už při rekonstrukci jsem myslel na to, aby byly v objektu oddělené okruhy elektřiny a nebylo trvale puštěno vše. Není to sice nutné a jde to i bez toho, ale pokud nemáte rádi, když je kvůli routeru s internetem v celém objektu zapnutá elektřina, budete mít klidnější spaní. Hned v úvodu musím tak zmínit jedinou OPRAVDU nutnou podmínku – internetové připojení.
Jak začít?
Když budete na internetu hledat pojem „chytrá domácnost“ a tak podobně, začne se vám brzo točit hlava. Je toho hodně a zdá se, že je těžké se do toho zakousnout a zjistit co a jak. Já to tu zjednoduším – obecně vzato potřebujete následující:
- přístup k internetu (Wi-Fi)
- chytrý telefon (Android, iPhone)
- centrální jednotku* (jednotky) + musíte zvolit, jakým způsobem mezi sebou zařízení budou komunikovat
- a konečně nějaká ta chytrá „udělátka“ (zásuvky, tlačítka, teploměry, čidla oken, čidla pohybu – to už záleží na vás).
*Poznámka k centrálním jednotkám: Lze to vyřešit i bez nich, pokud použijete Wi-Fi zařízení (zásuvky a tak dále), já jsem volil z důvodu nízké spotřeby Zigbee. Pro úplnost to zde uvádím především z důvodu, kdy budete chtít spínat jen jednu zásuvku. Pak by celé řešení centrální jednotka zbytečně prodražovala.
Obrázek: Nakonec jsem vybral komunikaci přes Zigbee a značku Sonoff. Nabízela z mého pohledu dobrý poměr cena/výkon i dostatek zařízení. Potěší i jednoduchá aplikace a třeba hlasové ovládání.
První dva kroky tu řešit nebudeme, já jsem bojoval s internetem, protože v oblasti, kde jsem, není dostupný levný bezdrátový internet (a už vůbec ne pevné připojení) a není to tak dlouho, kdy tam nebyl pořádně ani mobilní signál. Prvním důležitým bodem na seznamu je tedy zvolit, jakým způsobem si budou spolu povídat zařízení, která chcete na dálku ovládat. Mohou být na Wi-Fi, mohou využívat RF frekvenci (433 MHz) nebo mohou komunikovat pomocí protokolu Zigbee na frekvencích okolo 2400 MHz. Co zvolíte je v podstatě jedno, pokud to bude odpovídat (dostupností) zařízením, která budete chtít používat. Osobně jsem volil Zigbee – jsou na něj dostupná všechna mnou požadovaná zařízení, má slušný dosah signálu a především je velmi úsporný. Čidla na baterky CR2032 a podobné (malé, placaté) vydrží fungovat obvykle několik let.
Pokud se prokoušete tímhle, máte už vyhráno a do nákupního košíku můžete po důkladném zvážení, co vše chcete ovládat a sledovat (a od které firmy to pořídíte – já jsem vybral Sonoff, nabízí super poměr cena/výkon a měl vše, co jsem potřeboval, kombinovat výrobce se úplně nevyplácí – nebo to nebude fungovat vůbec), přidávat drobná zařízení a začít budovat tu „svou“ chytrou domácnost. Vytvořil jsem celkem jednoduchou strukturu, na které si následně ukážeme i její možnosti. Jednou výhodou totiž je, že můžete zásuvku s topením na dálku zapnout a vypnout, druhou pak ale je nechat zařízení pracovat za vás a využít třeba toho, že zásuvky budou spínat automaticky dle toho, jaké mají údaje z teplotního čidla (představivosti se meze nekladou, vymýšlet si můžete celkem hodně).
Moje chytrá domácnost
Po chvilce přemýšlení, co konkrétně chci na dálku ovládat a sledovat já, jsem získal následující seznam věcí, které potřebuji:
- Zigbee jednotku pro spojení všech zařízení s Wi-Fi (a internetem)
- chytré zásuvky, jsou sice i Wi-Fi, ale zůstal jsem i u nich u Zigbee
- Zigbee teplotní čidla, abych viděl, kolik je v chatě stupňů (a jaká je vlhkost)
- pro základní kontrolu objektu Zigbee senzor pohybu
- Zigbee chytrá tlačítka.
Vznikne vám pak celkem jednoduchá struktura zařízení:
- Wi-Fi router
- Zigbee centrální jednotka
- 3x Zigbee zásuvka (ovládání topení)
- 3x topení
- Zigbee zásuvka (restartování Wi-Fi routeru)
- Wi-Fi router
- 2x teplotní čidlo
- senzor pohybu
- Zigbee chytrá tlačítka.
- 3x Zigbee zásuvka (ovládání topení)
- Zigbee centrální jednotka
Obrázek: Úvodní obrazovka vaší chytré domácnosti. Aktuální informace z teplotního čidla. Záznamy z historie spínání zásuvky. Dlouhodobé sledování teploty a vlhkosti.
Na úvod této části vysvětlím zásuvku na restartování routeru. Bohužel – kvalita routerů poskytovatelů mobilního připojení je všelijaká a já jsem musel hned na úvod řešit nepříjemný problém – router se vždy zhruba po týdnu sesypal a bylo potřeba ho restartovat. Přidal jsem tedy navíc jednu Zigbee zásuvku a nastavil na ní jednoduchý program – každý den ve 23:58 vypni a následně ve 23:59 zapni. Nechtěné vypnutí zařízení na dálku (kdy by došlo k vypnutí přístupu na internet a nemožnosti ovládat celou síť) jsem pak pojistil nastavením zapnutí zásuvky několikrát každý den (zhruba každé 4 hodiny).
Zbytek sítě je velmi jednoduchý, v telefonu v aplikaci mám přehledně dostupné pro mě důležité informace: teplotu v chatě, stav topení a zda v chatě nebyl zaznamenán pohyb, vše nepotřebné lze navíc skrýt a neruší to (například do samostatné „místnosti“, kde umístíte centrální jednotky a například zásuvku napájení routeru). Nic mi nyní nebrání využít automatizace, kterou snadno nastavím v aplikaci, a vytvořit si například jednoduchý program na temperaci chaty, který již pak při každé cestě aktivuji jedním klepnutím a po příjezdu ho jen vypnu.
Pro pohodlnost jsem pak doplnil Zigbee tlačítka – zásuvky sice lze spouštět ručně i tlačítkem přímo na nich, ale vzhledem k tomu, že topení jsou umístěna v několika místnostech a mnohdy třeba v hůře přístupném místě, nastavil jsem si ruční spouštění a vypínání topení na tlačítka, která jsou umístěna na snadno dostupném místě.
Obrovskou výhodou všech senzorů a tlačítek je jejich velikost – jsou to drobné „kostky“ velikosti zhruba 4×4 centimetry a tloušťkou okolo jednoho centimetru, v interiéru nepůsobí rušivě, snadno je někam skryjete a neruší. Osobně to považuji za velmi důležitý faktor – nejlepší je, pokud to funguje a není to vidět.
Co to stojí?
Na závěr se samozřejmě dostáváme k důležité otázce – kolik to vše stojí? Ještě před pár lety naprosto nepředstavitelnou sumu, mnohdy řešení na míru spojené s rozbouráním půlky domu, taháním kabelů, čidel a tak dále. Budete asi překvapení, že dnes to jsou částky zcela jistě řádově nižší. V době budování (2022) byly ceny následující:
- centrální jednotka 649 Kč (1x)
- chytrá zásuvka Zigbee 499 Kč (4x)
- senzor pohybu 349 Kč (1x)
- senzor teploty a vlhkosti 349 Kč (2x)
- Zigbee tlačítko 299 Kč (3x).
Celkem tedy zhruba 4500 Kč, žádné vrtání, žádná firma, žádná dlouhá instalace, vše bylo hotové za pár desítek minut. Užitná hodnota je naopak obrovská a systém lze snadno rozšířit o velké množství zařízení: chytré žárovky, vypínače, venkovní zásuvky, kamery a další. Je jen na vás, co vše chcete a využijete, instalace, rozšíření i ovládání je pak už jednoduché. Ať už si vytvoříte desítky scénářů a vše automatizujete a nebo si jen před každou cestou „ručně“ pustíte topení, zařízení tohoto typu si zaslouží pozornost a šanci.
Obrázek: Úvodní obrazovka vaší chytré domácnosti (a na dálku sepnutá topení). Nastavení jednotlivých zařízení. Možnosti automatizace na základě naměřené teploty. Vše jsem pořídil na www.chytrobot.cz.
Výhody
- snadná a rychlá instalace
- žádné kabely, vrtání
- jednoduché rozšíření v budoucnu
- neskutečná škála využití
- ovládání zvládne každý
- není nutné ovládat z telefonu – lze doplnit fyzická tlačítka nebo využít hlasové ovládání
- nízká cena.
Problémy?
- letní/zimní čas – vyřešeno v nastavení, které je tedy celkem dobře schované
- potřeba restartu jednotky (zatím nebylo třeba, ale…)
- start zásuvek po vypnutí elektřiny (nastavení na automaticky zapni) – vyřešeno programovým zapnutím zásuvky několikrát za den.