Petr Pilný

Nerozumíte počítačům? Já občas také ne...

Klient AXUS TC-620

Dneska utečeme zase kousek do jiných vod. Už je to celkem dlouho, co jsem si domů pro zábavu pořídil první terminál/tenký klient, abych zjistil, co to vlastně umí a měl také doma alespoň jeden procesor Geode. Nic zajímavého jsem samozřejmě neobjevil, terminál nešel prakticky přenastavit, něco jako BIOS tam skoro nebylo a tak skončil někde hluboko v úložišti toho, co je mi líto vyhodit.

Via Luke 1GHz, parádní kousek do sbírky

Po nějakém čase mi z rodiny byl seslán na hraní další terminál a já si říkal, jestli se mám vůbec na něco těšit. Inu sbalil jsem přivezené terminály AXUS TC-620, ke kterým mi bylo sděleno pouze to, že k nim nenajdu ani manuál. Terminály vážily pomalu jako stolní počítač (i přes mizivou velikost) a já se zaradoval, že kdyžtak půjde použít alespoň „obal“ na nějaký vlastní projekt.

Plnotučný BIOS v terminálu

Když jsem dorazil domů, terminál jsem pustil a nestačil jsem se divit. Plný BIOS včetně možnosti přetaktování, celkem vysoký takt procesoru VIA Luke (no, je to spíše SoC, než procesor) v základu 800MHz, jeden slot na paměť DDR (až 400MHz, v základu 128MB) a jeden IDE kanál na 44pin DOM a tak podobně. Dostal jsem i nějaké „DOMy“ na hraní s kapacitou od 32 do 512MB. Nic moc, ale na DOS to stačí. Ale co s ním, nadšenec na DOS hry nejsem a hledání DOM o kapacitě 1-2GB skončilo poté, co jsem našel jejich cenu.

Možnost nastavení násobiče i FSB

Nicméně zbytek zařízení se mi líbil, z portů mohu vyjmenovat 2x PS/2, 4xUSB, 2xCOM, LPT, LAN, zvuk (in+out) a VGA výstup na monitor. To vše doplňovalo výborné a snadno dostupné napájecí napětí 12V, obyčejný konektor a na běh nakonec stačila pouhá 1A. Pro jistotu jsem našel trafo 3A a začal sundávat obrovský pasiv na procesoru.

Parádní kovové provedení, až na tu samolepku Intel super

Pod velkým hliníkovým chladičem skládajícím se ze dvou částí jsem našel sbírkový bílý VIA Luke SoC s taktem 1GHz (BIOS byl tedy upravený, aby se CPU tolik nehřálo a jako základní takt je 800MHz s nižším násobičem). Ultimátní velikost a jeden z nejhezčích kousků, co jsem kdy viděl.

Zadní strana plná konektorů

Následovalo bádání a zjišťování jak to trochu rozhýbat. Nakonec jsem našel upravené Windows XP, kterým stačila kapacita disku 512MB a dokonce se podařilo zprovoznit instalaci z USB disku. Do paměťového slotu putovala 1GB DDR400 paměť a najednou se to celé dalo používat dokonce i jako jednoduchý prohlížeč webu. Bohužel kapacita disku byla stále hlavní brzdou.

Windows XP Mini, Facebook a Wi-fi, to vše na 512MB disku

Nakonec jsem tedy zavítal do Číny a objednal kabely k diskům 44pin. A také USB mechaniku na snadnou instalaci operačního systému. Ve finálním stavu tak je v malém terminálu ukrytý 40GB (nebo klidně i 100GB) ATA disk z notebooku a vešel se i upravený ventilátor z notebooku napájený interně z USB.

Ukrytý PCI slot, chystám se mu udělat protikus

Pro odvod teplého vzduchu je použitá krytka PCI slotu. Ano, i ten tam je, bohužel nemám potřebný protikus a po neúspěšném hledání zbývá jen výroba doma. Pak by se do zařízení dalo dostat cokoli od grafické karty po SATA řadič a s ním by z toho pak byl celkem malý a úsporný NAS server.

Windows 7 32bit, kupodivu celkem plynulé

Procesor se nakonec nechal přemluvit k taktu přes 1100MHz (minimum zvládne okolo 500MHz) a grafická karta si zvládne vypůjčit až 128MB z operační paměti. Díky relativně rozumnému výkonu (někde na úrovni Pentia II až Celeronu odvozeného od Pentia III) lze provozovat bez problémů Windows XP a dokonce se rozjedou i Windows 7. Je to sice už o kompromisech, ale funguje to.

Na závěr několik jednoduchých testů výkonu a rychlosti paměti. Vše na fotkách se srovnatelnými soupeři. Vše je při taktu 1098MHz, paměť RAM běžela na 412MHz. Jak uvidíte, rychlost procesoru je jak v kterém testu, nicméně rychlost pamětí je celkem slušná a asi i díky tomu je to nakonec docela použitelné.

Jako doplnění článku určitě ještě dojde na test grafické karty, žádné zázraky se ale asi konat nebudou.

AIDA 64 – rychlost čtení RAM (DDR, 412MHz)
AIDA 64 – rychlost zápisu RAM
AIDA 64 – test rychlosti procesoru Queen
AIDA 64 – test rychlosti procesoru Zlib (komprese souborů)
AIDA 64 – Rychlost FPU (test VP8)
AIDA 64 – Rychlost FPU (test Mandel)
AIDA 64 – Cache and Memory Benchmark
Přesunout se na začátek