Dneska utečeme zase kousek do jiných vod. Už je to celkem dlouho, co jsem si domů pro zábavu pořídil první terminál/tenký klient, abych zjistil, co to vlastně umí a měl také doma alespoň jeden procesor Geode. Nic zajímavého jsem samozřejmě neobjevil, terminál nešel prakticky přenastavit, něco jako BIOS tam skoro nebylo a tak skončil někde hluboko v úložišti toho, co je mi líto vyhodit.

Po nějakém čase mi z rodiny byl seslán na hraní další terminál a já si říkal, jestli se mám vůbec na něco těšit. Inu sbalil jsem přivezené terminály AXUS TC-620, ke kterým mi bylo sděleno pouze to, že k nim nenajdu ani manuál. Terminály vážily pomalu jako stolní počítač (i přes mizivou velikost) a já se zaradoval, že kdyžtak půjde použít alespoň „obal“ na nějaký vlastní projekt.

Když jsem dorazil domů, terminál jsem pustil a nestačil jsem se divit. Plný BIOS včetně možnosti přetaktování, celkem vysoký takt procesoru VIA Luke (no, je to spíše SoC, než procesor) v základu 800MHz, jeden slot na paměť DDR (až 400MHz, v základu 128MB) a jeden IDE kanál na 44pin DOM a tak podobně. Dostal jsem i nějaké „DOMy“ na hraní s kapacitou od 32 do 512MB. Nic moc, ale na DOS to stačí. Ale co s ním, nadšenec na DOS hry nejsem a hledání DOM o kapacitě 1-2GB skončilo poté, co jsem našel jejich cenu.

Nicméně zbytek zařízení se mi líbil, z portů mohu vyjmenovat 2x PS/2, 4xUSB, 2xCOM, LPT, LAN, zvuk (in+out) a VGA výstup na monitor. To vše doplňovalo výborné a snadno dostupné napájecí napětí 12V, obyčejný konektor a na běh nakonec stačila pouhá 1A. Pro jistotu jsem našel trafo 3A a začal sundávat obrovský pasiv na procesoru.

Pod velkým hliníkovým chladičem skládajícím se ze dvou částí jsem našel sbírkový bílý VIA Luke SoC s taktem 1GHz (BIOS byl tedy upravený, aby se CPU tolik nehřálo a jako základní takt je 800MHz s nižším násobičem). Ultimátní velikost a jeden z nejhezčích kousků, co jsem kdy viděl.

Následovalo bádání a zjišťování jak to trochu rozhýbat. Nakonec jsem našel upravené Windows XP, kterým stačila kapacita disku 512MB a dokonce se podařilo zprovoznit instalaci z USB disku. Do paměťového slotu putovala 1GB DDR400 paměť a najednou se to celé dalo používat dokonce i jako jednoduchý prohlížeč webu. Bohužel kapacita disku byla stále hlavní brzdou.

Nakonec jsem tedy zavítal do Číny a objednal kabely k diskům 44pin. A také USB mechaniku na snadnou instalaci operačního systému. Ve finálním stavu tak je v malém terminálu ukrytý 40GB (nebo klidně i 100GB) ATA disk z notebooku a vešel se i upravený ventilátor z notebooku napájený interně z USB.

Pro odvod teplého vzduchu je použitá krytka PCI slotu. Ano, i ten tam je, bohužel nemám potřebný protikus a po neúspěšném hledání zbývá jen výroba doma. Pak by se do zařízení dalo dostat cokoli od grafické karty po SATA řadič a s ním by z toho pak byl celkem malý a úsporný NAS server.

Procesor se nakonec nechal přemluvit k taktu přes 1100MHz (minimum zvládne okolo 500MHz) a grafická karta si zvládne vypůjčit až 128MB z operační paměti. Díky relativně rozumnému výkonu (někde na úrovni Pentia II až Celeronu odvozeného od Pentia III) lze provozovat bez problémů Windows XP a dokonce se rozjedou i Windows 7. Je to sice už o kompromisech, ale funguje to.
Na závěr několik jednoduchých testů výkonu a rychlosti paměti. Vše na fotkách se srovnatelnými soupeři. Vše je při taktu 1098MHz, paměť RAM běžela na 412MHz. Jak uvidíte, rychlost procesoru je jak v kterém testu, nicméně rychlost pamětí je celkem slušná a asi i díky tomu je to nakonec docela použitelné.
Jako doplnění článku určitě ještě dojde na test grafické karty, žádné zázraky se ale asi konat nebudou.






