Dell Latitude ST – tablet pro firmy

Dneska se vrátím do roku 2012, kdy se na trhu objevil tablet pro firemní prostředí – v té době tedy s Windows 7. A to dokonce přímo od Dellu, který se asi rozhodl naskočit na vlnu dotyku. A tak představil novinku v podobě Dell Latitude ST – 10.1″ s příjemným rozlišením 1280×800 (a to i na dnešní dobu), procesorem Atom Z670 2×1.5GHz (spíše 1×1.5GHz s HT) (z dnešního pohledu bohužel) a slušnou porcí 2GB (DDR2 800) operační paměti. To vše navíc doplňoval plnohodnotný msata disk (ačkoli trošku pomalejší – konkrétně Samsung PM380 32GB). Displej byl navíc dotykový, 4 body a v těle tabletu bylo ukryto i pero (napájené AAAA, setkal jsem se s ní poprvé v životě). Pro ovládání „nedotykových“ Windows 7 ne zrovna malá výhoda. Samozřejmostí je Wi-Fi, Bluetooth, možnost GPS, 3G a tak dále.

V dokovací stanici s na první pohled pěkným displejem

Poznámka: Mohl jsem ten tablet přeleštit, ale ať máte představu, kde všude jsou lesklé povrchy…

Provedením bych tablet zařadil spíš mezi obrněnce. To se projevilo jak na velikosti rámečků okolo displeje, tak i na hmotnosti lehce přesahující 800 gramů. Na stranu druhou se do tabletu vešla velká baterie, na těle najdete plnohodnotné USB, velké HDMI, všechna tlačítka, výstup na sluchátka, 2 kamery i slot paměťové karty (SDHC). K tabletu je navíc dostupná dokovací stanice, na které najdete 3xUSB, HDMI, LAN a audio výstup. A také nabíjecí konektor. Jen nevím, co Dell vedlo k tomu neosadit nabíjecí konektor na tělo tabletu. Máte malé mobilní zařízení a nosíte si sebou dokovací stanici, která pro přenášení nemá zrovna ideální tvar. Mimochodem je jinak pěkná, těžká a dobře provedená.

Kde to vázne, doslova…

Tablet jsem docela dlouho používal v autě na připojení diagnostiky. Plnohodnotné USB je velká výhoda a výdrž na baterii byla od 3 po 6 hodin. Stejně tak má displej dostatečný jas. Hodně si s tabletem také užila dcera – kreslení perem je přeci jen přirozené a ihned si ho oblíbila. Nicméně se chtě nechtě dostáváme k výkonu…

Až na velkou chybu s chybějícím napájecím konektorem v těle tabletu to jde

On Atom je možná úsporný, ale výkonem neoplývá a když jsme u malování – tedy konkrétně přímo u Malování, tablet jede při kreslení víceméně trvale na 100% a má co dělat. A to samé se opakuje i v systému. O webu nemluvím, v roce 2012 to asi stačilo, ale modernější web je na tom provozovatelný jen s jistou dávkou sebezapření. Stačí otevřít blog stavěný na WordPressu a ukáže se, co tepe pod kapotou. V roce 2012 to ale asi ještě nebyl problém. Co bylo dle mého názoru mimo už tehdy, to je integrovaná grafická karta GMA600. Kdyby tam byla alespoň ta GMA950, ale verze 600 byla opravdu ořezaná až moc.

Testy výkonu AIDA 64, rychlost disku

AIDA 64Základní nastavení
Paměť čtení (MB/s)2750
Paměť zápis (MB/s)2079
Paměť kopírování (MB/s)1503
Paměť latence (ns)121.3
CPU Queen3505
CPU Photo2261
CPU ZLib13.9
CPU AES1696
CPU Hash151
FPU VP8275
FPU Julia495
FPU Mandel148
FPU SinJulia188
Testy AIDA 64

Ještě L1 a L2 paměť procesoru.

Stanice má vzadu celkem slušnou zásobu konektorů
AIDA 64 L1/L2L1L2
Read (MB/s)224214975
Write (MB/s)236315844
Copy (MB/s)226536496
Latence (ns)4.711.9
AIDA 64 cache benchmark

Tady bych rád uvedl, že testy grafiky jsem z důvodu zachování vážnosti raději nespouštěl :-). Ale vážně – je to prostě pomalý (na běžné používání). Když se opět vrátím k Tualatinu, který tu někde na webu mám, tak i ten je rychlejší a to je o 12 let starší a má jen jedno jádro. Pravda po přetaktování na vyšší frekvenci. O kousek.

Jen krátce se zastavím u SSD – rychlost čtení 97MB/s neohromí, ale na svůj věk neurazí. 4K bloky zvládá rychlostí 4.808MB/s při 1230IOPS. Žádný zázrak, ale na Windows 7 je to více než dost.

Provedení tabletu je dobré, i po těch letech nese jen malé známky opotřebení

Závěrem

Pokud mám naopak chválit, tak provedení je nejen kvalitní, ale i pevné a máte pocit, že tablet něco vydrží a nezlomí se v batohu, řekněme, že odpovídá Dellu té doby. Výhoda je msata SSD, na svou dobu neskutečně rychlé v porovnání s eMMC a tak podobně. A také snadno vyměnitelné.

A použití dnes? Dá se na tom docela dobře číst a dá se na tom docela dobře dělat diagnostika starších aut. 32bit Windows 7 a USB na těle je k tomu jako dělané. A dokovací stanice na stole se v tomhle případě hodí také. 32GB SSD stačí a lze používat 32GB SD karty. Sám jsem tam jednu měl. Ať tak nebo tak, je to celkem pěkný kousek historie.

A bonus – pero, kvalitní, kovové, pevné a přesné
Přesunout se na začátek