Po dlouhé době jsem se rozhodl vyzkoušet virtualizaci x86 na telefonu s Androidem. Moc jsem od toho neočekával, protože (historicky) na mých obyčejných telefonech to povětšinou moc nefungovalo a nebo to zvládalo silou vůle textový DOS. Ale čas běží a i obyčejné telefony mají dnes celkem výkonný kus křemíku a tak jsem na svoji trochu vysloužilou Redmi 8 PRO stáhl lBochs PC Emulator a začal zkoušet, co to zvládne.
Windows 98 a třeba StarCraft na telefonu s Androidem? Proč ne!
Původně jsem si to chtěl jen zkusit a zase smazat, nicméně v předchozích dnech mi jeden kolega sběratel psal, že se bohužel musí vzdát staré sestavy, protože nemá místo a tak jsem si říkal, že by právě takové řešení mohlo někoho zaujmout. Rozhodně to není náhrada staré bedny (se všemi zvuky), trápení je s tím zhruba stejné, ale to hlavní, tedy radost a oživení vzpomínek, to alespoň částečně nahradí.
Co budeme potřebovat?
- Telefon s Androidem (aktualizace: zdá se, že nový Android této aplikaci nepřeje, já mám 11)
- Bochs (dostupný oficiálně na obchodu) – pozor, berte lBochs, je jednodušší
- instalační médium Windows 98 (doporučuji stahovat z winworldpc), najdete tu i nějaké klíče k instalaci
- nějaké hry – nabízí se třeba ISO soubor hry StarCraft, hodně z her je už dostupných „zdarma“ ve formě ABANDONWARE – například na olggamesdownload.
- ideálně možnost připojit k telefonu myš a klávesnici, pokud máte podporu v telefonu a redukci, dobře poslouží i bezdrátový set od stolního počítače, předpokládám, že i Bluetooth myš bude přijata
- pokud si to chcete užít naplno, Miracast zařízení pro klonování obrazovky z telefonu třeba na televizi.
Dostupný hardware
K dispozici máme následující:
- 2 IDE kanály, na každém 2 zařízení (na druhém je připojena mechanika a případně sdílený FAT disk)
- disketovou mechaniku
- procesor s možností nastavit úroveň na 386-686×64, konkrétně modelem pak Pentium II až nějaký Atom N270
- velikost operační paměti
- několik verzí BIOS základní desky i grafické karty
- grafiky VGA, Cirrus CL5446, VESA VBE a Voodoo Banshee
- přídavný akcelerátor Voodoo I nebo II
- zvuková karta Sound Blaster 16 nebo ES1370
- síťová karta NE2000 (ISA i PCI) nebo E1000 (PCI)
- sériové porty, paralelní porty, USB.
Já jsem se spokojil s víceméně výchozím nastavením – Pentium II, 128-256 MB, pevný disk 4 GB, CD mechanika, sdílený pevný disk FAT, disketová mechanika, Cirrus CL5446 4 MB a Sound Blaster 16. V tomto stavu měly Windows 98 všechny drivery k dispozici.
lBochs – jednoduché a přehledné nabídky, zajímavostí je běh v okně, když třeba čekáte na dokončení instalace Windows.
Periferie
Jak bylo uvedeno v předchozím souhrnu – není to sice nutné, ale potěší alespoň myš. Může se hodit klávesnice a výstup na nějaký monitor/televizi potěší. Myš je jinak zprostředkována formou „touchpadu“ na obrazovce, použitelné pro instalace a pohyb v systému to je bez problémů.
Obraz v běžných rozlišeních té doby – tedy 640×480 a 800×600 – byl ostrý a čitelný i na displeji telefonu bez problémů. Při 1024×768 už bylo znát, že je třeba buď větší obrazovka telefonu a nebo ideálně externí.
Jedna ze základních grafických karet, kterou lBochs má, pak umožňuje maximální rozlišení 1280×1024.
Jak tam dostat soubory?
Jsou dvě možnosti – ruční nahrání do složky v telefonu z počítače a nebo import přímo z aplikace.
Já jsem využíval přímého kopírování z počítače do složky, kterou najdete v následujícím umístění: Telefon -> Android -> data -> „složka aplikace lBochs“ -> files. (ta se tedy v mém případě jmenovala lb.myapp.Ibochs)
Instalační obrazy ve formátu ISO pak stačí nakopírovat do této složky, jsou pak dostupné z aplikace a lze je snadno připojit do virtuální mechaniky a případně z nich i bootovat. Najdete tu také sadu souborů s obrazy disket a CD, které jsou přiloženy už po instalaci aplikace do telefonu včetně boot diskety DOS.
Dále je v uvedeném umístění i složka DISKFAT (to je případný – dle volby v nastavení – další disk vašeho počítače) a ta lze využít pro snadný přenos dat přímo do operačního systému – s omezením velikosti pro disk FAT.
Druhou možností je v menu aplikace dát import souboru nebo složky, také vyzkoušeno, funguje to bez problémů, pokud tedy budete stahovat jen z telefonu, nebudete mít problém.
Instalace Windows 98
Pokud máme vše uvedené, můžeme přejít k instalaci. Windows 98 mají CD s možností bootování přímo z něj, v našem případě je to celkem jedno – máme k dispozici DOS s ovladačem mechaniky, takže lze spustit instalaci i ručně z připojeného CD.
Zobrazení na šířku – potěší dostupnost tlačítek myši a vybraných kláves.
Pokud nechcete při následujících startech počítače řešit nutnost volit, z kterého média bootovat, vyjměte v nastavení připojenou disketovou mechaniku (médium).
Instalace pak probíhá stejně jako na klasickém počítači, po několika restartech a při troše štěstí skončíte na první dobrou na ploše systému Windows 98, přivítá vás přihlašovací zvuk a také neskutečně otravná „hudba“ z okna novinek v systému. To lze samozřejmě odklepnout, aby se příště nezobrazovalo.
Instalace Windows 98. Při rozložení na výšku je k dispozici klávesnice, „touchpad“ a tlačítka myši. Do rozlišení 800×600 je vše čitelné.
U mne se objevil dotaz na instalaci ovladače k monitoru, který ale v systému byl ve formě nějakého generického modelu dostupný.
Testy výkonu
Pro jednoduché otestování jsem vytáhl prastarý český Test CPU, který ukázal, že výkon je dobově docela slušný. Velmi pomalý je přístup do paměti procesoru i do systémové paměti. Výkon v mém případě odpovídá zhruba Pentiu 1 na 75 – 90 MHz, některých testech pak atakuje i Cyrix procesory s taktem 200 MHz. Je to málo? Ani ne, Windows 98 šlapou jedna radost!
Výkon jde ještě doladit v nastavení, mě se podařilo přidat asi desetinu navíc, ale systém byl pak už nestabilní. Nakonec vzato z pohledu celkového výkonu je to jen zanedbatelný posun.
Jaké hry to může zvládnout?
Já jsem se s tím moc nepáral a stáhl ISO hry StarCraft – byla to dobrá volba a hra bez problémů běhá. Jsou zde lehké problémy se zvukem, který bývá opožděný, pokud hraje více zvuků najednou, ale jinak to šlape parádně.
StarCraft, Need For Speed a MS Flight Simulator 5.0
Po chvilce trápení s padajícími Need For Speed III a také naprosto nespolupracujícím instalátorem Age of Empires II jsem se vrátil o něco zpět v čase a zkusil Need For Speed I. I ta byla naprosto plynulá, zpoždění zvuku je v ní ale velmi nepříjemné.
Microsoft Flight Simulator 5.0 se podařilo jak nainstalovat, tak spustit – jen má naivní představa, že to pojede na MAX byla velmi chybná. Nakonec 320×200, pak už to bylo plynulé.
Předpokládám, že všechny obyčejné hry, jako byl WarCraft I a II nebo například běžné DOS hry (Prince of Persia) pojedou bez problémů. Budu postupně ještě zkoušet!
Závěrem
Na úplný závěr bych nejprve rád shrnul nějaké ty plusy a mínusy.
Plusy
- vše v kapse
- dá se pro základní používání využít bez myši a klávesnice
- velmi snadný import dat
- přijatelný dobový výkon
- v základu plně funkční DOS
Mínusy
- špatná podpora tmavého zobrazení Androidu (nejsou vidět texty v menu)
- občasná nestabilita (při kopírování velkého objemu dat)
- pokud zůstanete u DOSu, pak je nutné mít pokročilejší znalosti (fdisk a další)
- zpožděné přehrávání zvuků při velké zátěži
Na lepších telefonech bude výkon jistě o kus výše a i tenhle více než stačí. Nejotravnější věcí zůstává zpožděné přehrávání zvuků, které třeba u StarCraftu prakticky nevadilo, ale Need For Speed byl díky tomu celkem nepříjemné. I to by ale možná vyřešil (nebo omezil) rychlejší telefon.
Otázka je následující – stojí to za to? A já rovnou říkám, že ano, protože i přes to trápení, co s tím občas je, i přes to nepohodlí, ve chvíli, kdy jsem připojil myš a pustil StarCraft, užíval jsem si vzpomínek…
Podpora webu
Líbil se Vám tenhle článek? Můžete podpořit jeho tvorbu a další podobné články na webu pomocí PayPal. A nebo mi klidně jen napište, že se Vám článek líbil.