Petr Pilný

Nerozumíte počítačům? Já občas také ne...

Hry

Inu, původně tady měly být jen počítače, ale ono to k sobě tak nějak patří a ač moc nehraji, tak občas něco zkusím. A je přeci jen pár zajímavých kousků. Tak tady postupně (nebude to asi úplně rychlé 🙂 ) budu přidávat hry, které mne v průběhu věku zaujaly více než ostatní. U hry bude uveden také rok vydání a mé hodnocení – pokud bude dostupná i recenze, bude název hry zároveň i odkazem na recenzi samotnou.

Pokud recenze nebude, třeba ji časem přidám, ale slibovat to raději nebudu. Hry budu řadit dle roku vydání. Jak uvidíte dle seznamu – moc jsem toho zahrát nestihnul, ale většina her mi vydržela opravdu hodně dlouho a třeba k Age of Empires II se vracíme hodně často (a hodně rádi).

Seznam toho, co jsem si zahrál a stálo alespoň za zmínku

Warcraft II: Tides of Darkness – 1996 – 9/10
Kdo nehrál v době vzniku, nepochopí. Každopádně já jsem se k němu vrátil až po odehrání Warcraftu III a nelitoval jsem.

StarCraft – 1998 – 10/10
Pokud bych měl najít hru, u které jsem po Age of Empires II ztratil nejvíce času, pak je to jednoznačně StarCraft. Neskutečná grafika (v poměru k náročnosti a stáří hry) a příběh. Parádní balancování národů a celkem slušná obtížnost.

Diablo II: LoD – 2000 – 10/10
StarCraftu celkem statečně konkuruje ve „ztraceném“ čase Diablo II. Parádní jednoduchá hra, která vás nejednou přivedla na pokraj fyzického zničení počítače.

Age of Empires II: The Conquerors – 2000 – 9/10
První datadisk značně vylepšil původní Kings. Více najdete v recenzi kompletní série. Nicméně vzpomínám, jak jsem se radoval, když jsem rozdýchal monitor tak, aby jel 1280×1024 bodů za blikající obnovovací frekvence a mohl tak hrát na maximum, co hra uměla.

Empire Earth – 2001 – 8/10
Lehce překombinovaná strategie umožňující jít s tlupou házečů kamení proti jaderným bombardérům. Občas špatné balancování jednotek (jízda fungovala výborně i proti nejmodernějším robotům z budoucnosti) nedokázalo pokazit slušnou porci zábavy.

Warcraft III: Reign of Chaos – 2002 – 9/10
Warcraft III se stal skoro nesmrtelnou hrou nejen díky příběhu, hrdinům a universu, ale také díky následným modifikacím, které hru udržují při životě až do dnešních dnů.

Mafia I: The City of Lost Heaven – 2002 – 10/10
Klasika, bez komentáře. Více v recenzi.

Far Cry – 2004 – 8/10
Stačí navléknout barevnou košili, počkat až se udělá dostatečné vedro a opepřit si to nejvyšší obtížností. Z barevného pohádkového ostrova se tak stane opravdové peklo, které dohrají jen ti nejlepší a nejrychlejší.

Age of Empires III – 2005 – 8/10
Super grafika, přeplácané efekty a slušná hratelnost, která ale ani zdaleka nestačila na povedený druhý díl. Nicméně – za zahrání to stojí.

Mafia II – 2010 – 6/10
Pokračování, které mohlo být neskutečně dobré, kdyby bylo dotažené do konce. Takhle slušná hra, na které je bohužel vidět velké množství nedodělané práce. Kdo nehrál první díl, asi si to užije o dost víc.

Kerbal Space Program – 2013 (2015) – 9/10
3, 2, 1, start! Postavit raketu a doletět s ní alespoň na Měsíc není žádná legrace. A dostat se někam dál bez pomoci počítače a znalosti alespoň základů toho, jak se vůbec letí k jiné planetě, skoro nemožné. Pro ty, kteří si tohle dokáží užít, je to za plných 10/10. Ale najdou se i ti, kteří nedají ani polovinu.

Crysis 3 – 2013 – 8/10
Slušný příběh, neskutečná grafika a mírně přeplácané ovládání se podařilo slepit v celkem slušnou hru. Minimálně grafika je na svou dobu špičková a dokáže potrápit i dnešní počítače.

Dungeon Defenders – 2014 – 7/10
Jednoduchá hra, která není zase tak jednoduchá. Na odreagování po síti ideální, nicméně po letech zjišťuji, že chuť se k tomu vrátit je nulová.

Age of Empires II: Kings, Rajas, Definitive – 2020 – 10/10
Vydání Definitive Edition utvrdilo pozici této hry na trůnu. Balancování jednotek, opravy, další vývoj a slušná grafika. To vše fungující online a na moderních počítačích. Více v recenzi.

Kingdom Come – 2018 – 10/10
Česká pecka, která se bude těžko překonávat. Hlavně se nebát z počátku vyšší obtížnosti, po chvilce tréningu si to užijete i s výborným příběhem. Navíc se na nás chystá nakonec i dabing.

Euro Truck Simulator 2: Road to Black Sea – 2019 – 6/10
Oddychová hra za volantem, slušně propracovaná a s celkem vysokou maximální obtížností. I tak bych ocenil možnost vypnout nutné spaní a tak dále. Většina z obyčejných hráčů nepotřebuje po nocích usínat i virtuálně.

Mafia I: Definitive Edition – 2020 – 7/10
Pokus o překonání legendy, který mohl vyjít. Změny ve scénáři bych tomu odpustil, některé i pochválil, ale nulovou optimalizaci, nevyváženou obtížnost a neskutečnou zkratkovitost odpustit nemůžu. Pokud nemáte rádi původní výtvor, doporučil bych (na rozdíl od recenzí) možná i body ubrat a ne přidat. Každopádně více je v recenzi.

Age of Empires IV – 2021 – 6/10
Legenda je zpět. Nebo není?

Přesunout se na začátek